• Zveme vás na úžasnou cestu manželství

Párové doprovázení očima absolventů kurzu

Součástí kurzu párového doprovázení je zpracování závěrečné absolventské práce. Vzhledem k tomu, že tato práce nemá na rozdíl od bakalářských nebo diplomových prací striktně dané parametry, vzniklo několik desítek jedinečných děl. Jedinečných jako jejich autoři. Každý z nich do kurzu přišel odjinud a s jinými životními zkušenostmi, každý měl své důvody k absolvování kurzu a představy o něm, každý ho po svém vnímal a vzal si z něj to, co potřeboval. Někteří z nich se rozhodli sdílet svůj pohled i s vámi.

Vyšívaná závěrečná práce

Hned na prvním PD setkání jsem dostala nápad, že bych mohla závěrečnou práci vyšít – protože to je něco, co umím, co mě baví a co bude snad aspoň trochu originální. OK.

Číst dál

Iniciace – přelomový okamžik

Iniciace je slovo, které vyslovuji každý den mnohokrát. Není to zrovna obvyklé slovo, pokud se nezabýváte lomovou mechanikou, tedy studiem vzniku (iniciace) a šíření trhlin v materiálech. Při šíření trhlin se dá vždy a doslova mluvit o přelomovém okamžiku.

Číst dál

Modlitba

Pane, chválím Tě a děkuju za život, který si mi dal, za požehnání, které od Tebe dostávám, každý den, každou minutu, každou sekundu. Děkuju Ti za všechny hřivny, kterými jsi mě obdařil, za rozum, za zdraví, za radost, za dar víry.

Číst dál

Milá Alžběto

Ve věrnosti, i když s dlouhou pauzou, píšu několik řádků. Pro Tebe. Pro sebe, svou reflexi (a kecala bych, kdybych neřekla, že pro Lucii a Radka). Totiž zúčastnili jsme se s Josefem kurzu doprovázení manželů.

Číst dál

Reflexe kurzu párového doprovázení

Jsem vděčná, že jsme se mohli s mým manželem Karlem spolu semináře zúčastnit. Nemám pocit, že by mi nějak zásadně „změnil život“ nebo něco podobného. Přinesl však podněty, díky kterým jsem si mohla lépe uvědomit a precizněji zformulovat některé věci, které vlastně nějak znám, žijeme je, jsou přítomny.

Číst dál

Doprovázení ve verších

Kousíček půjdeme teď vedle sebe,
"předvádět nás", jak každý svedem...

Číst dál

Dialogismus tak, jak ho vnímám…

Když jsem přemýšlela, co mi dal a dává dialogismus, vůbec nebylo a není lehké odpovědět.

Číst dál

Můj děda

Když mi bylo kolem dvaceti, navštěvoval jsem skoro každý týden svého dědu. Bylo mu už hodně přes osmdesát. Vždycky v sobotu navečer kolem osmé jsem za ním došel a on už mě čekal.

Číst dál

Co je pro mě doprovázení a kde ve svém životě mám možnost ho zakoušet?

Začala bych ráda básní, která pro mě osobně hodně znamená. Když jsem ji slyšela poprvé, nepřipadala mi nijak extra zajímavá, ale asi po dvou letech se ke mně dostala znovu jinou cestou, a to už velmi silně zaklepala na dveře mého nitra a já jsem měla konečně možnost pochopit její hloubku, a především její nekonečný rozměr.

Číst dál

Moje abeceda párového doprovázení

Na kurzu jsem se dozvěděl a naučil spoustu zajímavých, podnětných a užitečných věcí. Abych na nic důležitého nezapomněl, zpracoval jsem si takový svůj malý osobní manuálek...

Číst dál